    Backdraft Damper, Vertical Mount, Product # BD320-12X12
    • AMCA certified for Air Leakage and Air Performance
    • Width and height furnished approximately 0.125 in. under size
    • Shipping Type:
      Parcel
    • Return Eligibility:
      Returnable within 60 days of shipment
    15 Days
    Lead Time
    Free shipping
    OR
    Need a specific configuration?
    Submit a request online and get a quote from your local representative within 4 hours.
    • Shipping Type:
      Parcel
    • Return Eligibility:
    California Residents-
    Prop 65 Warning
    Specifications
    Damper Width x Damper Height
    12 x 12 in
    Width
    12 in
    Height
    12 in
    Weight
    2 lbs
    Mounting Position
    Vertical
    Frame Material
    Galvanized Steel
    Frame Gauge
    24
    Frame Type
    Flange on Discharge
    Blade Material
    Aluminum
    Blade Gauge
    0.016
    Certifications
    AMCA Air & Leakage
    Package Depth
    17 in
    Package Height
    3 in
    Package Weight
    3 lbs
    Package Width
    15 in